X
Uprzejmie informujemy, że bieżące zamówienia zostaną wysłane po 20 listopada.
Księga Saladyna

Tariq Ali

Księga Saladyna
Tariq Ali

Kair, rok 1181. Ibn Jakub, ambitny i utalentowany skryba żydowskiego pochodzenia, podejmuje się spisania historii życia sułtana Salah ad-Dina -  potężnego  władcy i wyjątkowego człowieka. Przez długie miesiące, podczas których towarzyszy Saladynowi, poznaje jego przyzwyczajenia, poglądy i sekrety, a zarazem uczestniczy w życiu dworu, haremu i armii. By wykonać powierzone mu zadanie i nie stracić przy tym życia, Ibn Jakub musi nauczyć się  funkcjonować w niezwykłym dla siebie świecie zakulisowych rozgrywek o władzę, manipulacji dworskich urzędników i haremowych intryg.

Więcej szczegółów

Cena detaliczna 39,90 zł
Nasza cena 22,00 zł

-17,90 zł

39,90 zł brutto

Intrygująca powieść historyczna osnuta wokół postaci legendarnego Saladyna i rozgrywająca się w scenerii dwunastowiecznego Kairu, Damaszku oraz Jerozolimy. Tariq Ali w mistrzowski sposób odtwarza nie tylko realia dworów muzułmańskich władców i kulisy wypraw krzyżowych, lecz także skomplikowane relacje międzyludzkie. Z epickim rozmachem przedstawia barwną galerię postaci historycznych i fikcyjnych, z których każda zapada w pamięć.

Księga Saladyna to drugi tom Kwintetu Muzułmańskiego - bestsellerowego cyklu powieści historycznych, opisujących ścieranie się islamu i chrześcijaństwa w średniowiecznej Europie. Każdy z tytułów serii to niezwykła podróż w przeszłość, gdzie losy zwykłych ludzi splatają się z wielką historią i polityką.

 

Księga Saladyna

Tariq Ali

 

tłum. Tomasz Illg
oprawa: miękka
format: 148x207 mm
ilość stron: 390
ISBN 978-83-63531-11-9

data premiery: 22 września 2014

 

Patronaty medialne:

              


 

 

Tariq Ali Fot. Nina Subin ©

 

TARIQ ALI (ur. 1943 w Lahore) – Brytyjczyk pakistańskiego pochodzenia, absolwent Oxfordu, pisarz, politolog, filozof i reżyser. Autor kilkunastu książek poświęconych historii powszechnej i polityce oraz licznych scenariuszy filmowych i teatralnych. Redaktor naczelny magazynu „New Left Review” i publicysta związany z „The Guardian” oraz BBC Radio.  

 

 


 

 

Saladyn i krucjaty, choć to już, zdawałoby się, zamierzchłe dzieje, ciągle budzą zainteresowanie w Europie, także w Polsce. Te potrzeby zaspokajają oczywiście w pewnym stopniu prace naukowe. Często chcielibyśmy jednak widzieć historię mniej oficjalną, a bardziej ludzką. Chcielibyśmy wiedzieć więcej, niż mówią najeżone przypisami monografie. Taką możliwość daje Tariq Ali w swej „Księdze Saladyna”. Autor ożywia pomniki i utrwalone w podręcznikach wydarzenia, wplatając w nie losy zwykłych ludzi, z ich wielkością i małością, powagą i śmiesznością. Nie tylko to jednak jest istotne w tej powieści. Współczesne wydarzenia, za którymi trudno czasem nadążyć, każą nam budować pospiesznie obraz „innego” z telewizyjnych migawek. Tu natomiast otrzymujemy malowane delikatnymi pociągnięciami pędzla portrety ludzi dalekich, ale czujących podobnie jak my. Okazuje się, że jesteśmy podobni nie tylko do naszych przodków, ale także do owych „innych”. Że inność jest tylko powłoką, pod którą kryje się po prostu człowiek. To prawda może prosta, ale Tariq Ali odkrywa nam ją na nowo, zabierając nas w obcy świat, będący jednak naszym światem.

     Prof. Marek Dziekan

 

Porywająca, błyskotliwie prowadzona i niezwykle przekonująca w warstwie historycznej fabuła. Książka pełna zapadających w pamięć wydarzeń i postaci, które choć przynależą do odległej przeszłości, są nam bliższe, niż moglibyśmy przypuszczać. To powieść na miarę naszych czasów.

Edward W. Said

 

Wielowątkowa, literacka arabeska opisująca polityczne intrygi, miłość hetero- i homoseksualną, zdrady,  gwałty, morderstwa i zbrodnie popełniane w szale namiętności. Napisana z epickim rozmachem powieść, która  aż skrzy się odniesieniami do naszej współczesności. 

„Publishers Weekly”