X
Uprzejmie informujemy, że bieżące zamówienia zostaną wysłane po 20 listopada.
W cieniu drzewa granatu

Tariq Ali

W cieniu drzewa granatu
Tariq Ali

Grenada, rok 1499. Jiménez de Cisneros, bezwzględny arcybiskup Toledo i zagorzały orędownik rekonkwisty i inkwizycji, obsesyjnie dąży do całkowitego usunięcia muzułmanów z Hiszpanii i wymazania kultury mauretańskiej z historii chrześcijańskiej Europy. Za cichym przyzwoleniem Izabeli Kastylijskiej przeprowadza konfiskatę i publiczne palenie arabskich ksiąg oraz przymusowe konwersje Arabów. Świat eklektycznej, wyrafinowanej andaluzyjskiej kultury oraz harmonijnej egzystencji muzułmanów, chrześcijan i żydów dobiega właśnie końca.

Więcej szczegółów

Cena detaliczna 37,90 zł
Nasza cena 19,00 zł

-18,90 zł

37,90 zł brutto

Tariq Ali snuje opowieść o rodzinie arabskich arystokratów, którzy w obliczu zagłady własnej cywilizacji muszą dokonywać dramatycznych wyborów. Od decyzji ʿUmara Ibn Farida, głowy rodu Al-Hudajl i przywódcy społeczności muzułmańskiej, zależy życie nie tylko jego rodziny, lecz także wszystkich jego poddanych. Jak wysoką cenę jest w stanie zapłacić za wierność własnej tradycji? Co wybrać, gdy wybierać trzeba między życiem a szacunkiem dzieci, przyjaciół, podwładnych? 

 

W cieniu drzewa granatu
Tariq Ali
 

tłum. Monika Wyrwas-Wiśniewska
oprawa: miękka
format: 148x207 mm
ilość stron: 334
ISBN 978-83-63531-10-2

data premiery: 27 maja 2014

 

Patronaty medialne:

 


Tariq Ali Fot. Nina Subin ©

TARIQ ALI (ur. 1943 w Lahore) – Brytyjczyk pakistańskiego pochodzenia, absolwent Oxfordu, pisarz, politolog, filozof i reżyser. Autor kilkunastu książek poświęconych historii powszechnej i polityce oraz licznych scenariuszy filmowych i teatralnych. Redaktor naczelny magazynu „New Left Review” i publicysta związany z „The Guardian” oraz BBC Radio.  „Jeszcze chwilę ‘Umar siedział samotnie w sali jadalnej, wpatrującsię w pusty stół i oddając się rozmyślaniom, a potem wstał i narzuciwszy koc na ramiona, wyszedł na dziedziniec. Noc była ciepła, zadrżał jednak pod wpływem świeżego powietrza. Owinął się mocno kocem i zaczął spacerować.
Zgaszono już pochodnie i jedynie gwiazdy oświetlały jego kroczącą postać. W typowej dla tej pory ciszy słychać było szmer strumienia, który przepływał rogiem dziedzińca i zasilał stojącą na środku fontannę. Dawniej, w szczęśliwszych czasach, zebrałby z krzewów pachnące kwiaty jaśminu, zawinął delikatnie w muślinową chusteczkę, skropił wodą, by zachowały świeżość, i położył na poduszce Zubajdy. Jeszcze rankiem jego żona mogłaby cieszyć się ich zapachem. Tego wieczoru jednak nie był
skory do czynienia takich gestów. Wspominał. Im bliżej był przeszłości, tym mocniejsze drżenie
wstrząsało jego ciałem. Znów widział przed sobą ścianę ognia, powróciły obrazy z tamtej zimnej nocy i łzy spłynęły mu po twarzy, skrapiając obfitą brodę. Nie próbował ich powstrzymywać. Już siedem lat minęło od oddania Gharnaty, której upadek zakończył rekonkwistę. Wszyscy spodziewali się takiego
obrotu spraw, nie było więc zaskoczenia. W zamian za uznanie zwierzchnictwa kastylijskich władców Maurom przyobiecano swobodę obyczajów i wyznania. Tak głosił dokument spisany w obecności świadków. Zapewniano w nim, że muzułmanie będą mogli praktykować swoją religię, posługiwać się językiem arabskim i nauczać go, a także obchodzić własne święta. ‘Umar pamiętał to doskonale. Jak i to, że prałaci pozostający na usługach Izabeli nie wahali się krzywoprzysięgać, byle tylko uniknąć
wojny domowej. A my im uwierzyliśmy – myślał, pełen zniechęcenia i żalu. – Jakże byliśmy ślepi! Chyba wino zatruło nam rozum. Jak mogliśmy uwierzyć w piękne słowa i szczodre obietnice?”


Przeczytaj więcej (fragment do pobrania)

Tariq Ali, ukazując dzieje muzułmańskiej rodziny, próbującej przetrwać po zagładzie swojego świata,snuje opowieść o tym, co nastąpiło po upadku Grenady. Szczególnie sprawnie kreśli szczegóły codziennego życia tych nieszczęśników, którzy zdecydowali się pozostać w swoich domach, mimo chrześcijańskiej ofensywy. To powieść, która naprawdę ma coś do przekazania i czyni to po mistrzowsku.

                                                                                                                   - „The Guardian”

 

 

 

Tariq Ali zdołał ukazać humanizm i przepych muzułmańskiej Hiszpanii. To czarująca historia, opowiedziana z werwą i bez zadęcia. „W cieniu drzewa granatu” to powieść równie zagadkowa, co autentyczna, równie rozrywkowa, co rozwijająca i równie prawdziwa, co fikcyjna. To książka, którą się chłonie i smakuje.

 

                                                                                                                   - „Independent”